آشنایی با لابیا مینور و لابیا ماژور


لابیا چیست؟ آشنایی با لابیا مینور و لابیا ماژور


لابیا چیست؟

لابیا بخشی از دستگاه تناسلی زنان است و بخش اصلی قابل مشاهده دهانه واژن است. در زنان دو نوع لابیا وجود دارد: لابیا ماژور (یا لابیای بیرونی) که بزرگتر است و لابیا مینوا که لایه تا شده پوست بین لابیا ماژور است. لابیا در بردارنده و مسئول محافظت از کلیتوریس و دهانه واژن و مجرای پیشاب است. لابیا برگرفته از واژه ای لاتین به معنای لب است.


لابیا ماژور چیست؟

لابیا ماژور یا لابیای بیرونی دو لایه پوستی است که از تپه ونوس روی استخوان شرمگاهی تا ناحیه پرینه ادامه دارد. وظیفه آنها پوشش دهی و محافظت از ساختارهای حساس و داخلی مانند دهانه واژن، لابیا مینور و کلیتوریس است. به یاد داشته باشید که با عمل لابیاپلاستی ماژور شما می توانید چین و چروک و یا افتادگی لابیا ماژور خود را درمان کنید.


لابیا مینور چیست؟

لابیا مینور یا لابیا داخلی، دو لایه پوست در هر سمت دهانه واژن است که بین لابیا ماژور قرار دارد. لابیا مینور از نظر رنگ و اندازه در بین افراد متفاوت، مختلف است. لابیا مینور از کلیتوریس به سمت پایین در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده است.


اندازه طبیعی لابیا مینور چقدر است؟

به طور رسمی و علمی، اندازه مشخصی برای لبه های کوچک واژن ذکر نشده است. اندازه لابیاهای مینور بین انسانهای مختلف متفاوت است و این مورد، به سن، ژنتیک، مسائل هورمونی و بارداری های متعدد وابسته است.
با این حال از نظر پزشکی، چنانچه لابیاهای مینور باعث آزار و اذیت شخص حین انجام فعالیتهای ورزشی شود و یا با جلوگیری از خروج ترشحات واژن، موجب عفونتهای واژینال شود، غیرطبیعی محسوب می شود و باید فرد جهت انجام عمل لابیاپلاستی اقدام کند.

از نظر زیبایی هم تعریف خاصی برای اندازه طبیعی لابیامینور وجود ندارد با این حال بسیاری از خانمهایی که متقاضی عملهای زیبایی واژن هستند می خواهند با کوتاه کردن لبه های کوچک واژن، ظاهری زیباتر داشته باشند.


علت بزرگی لابیا مینور چیست؟

در پاسخ به این سوال که علت تغییر شکل لبه های واژن چیست باید گفت هنوز نمی توان گفت دقیقا چرا لبه های کوچک واژن بعد از بلوغ رشد می کنند. با این حال بررسی ها نشان می دهند که عوامل مختلفی بر بزرگی اندازه لابیا مینور تاثیرگذار هستند. مهمترین این عوامل عبارتند از:

عوامل ژنتیکی: برای مثال اندازه لابیا مینور در برخی از نژادها بزرگتر می شود و در برخی از نژادها رشد زیادی نخواهد کرد.
تغییرات هورمونی در بدن: میزان تغییرات هورمونی در بدن در اندازه لابیا مینور بسیار تاثیرگذار است. برای مثال در زنان باردار سایز لابیاها بزرگتر از حالت عادی خود می شود.
زایمانهای طبیعی متعدد: یکی از عواملی که موجب بزرگ شدن لبه های مینور می شود زایمانهای طبیعی متعدد است. منظور از “متعدد” داشتن زایمان های بالای سه یا چهار عدد است.
بالا رفتن سن: با بالارفتن سن لابیاهای مینور دچار افتادگی می شوند. این افتادگی لبه های کوچک واژن یکی از دلایل اصلی اقدام به عملهای زیبایی واژن در سنین حدود ۴۰ سال است. بد نیست بدانید که بعد از دوران یائسگی با کاهش تولید هورمونهای زنانه لابیاهای مینور شروع به کوچک شدن می کنند.

با توجه توضیحات فوق پیداست نمی توان دقیقا گفت علت بزرگ شدن لبه های واژن چیست. برای برخی از خانمها بعد از بلوغ، علاوه بر بزرگ شدن لابیاهای مینور، با تیرگی و افتادگی آنها هم روبرو می شویم که موجب می شود خیلی از خانمها به عملهای زیبایی واژن مثل لابیاپلاستی علاثمند شوند. در ادامه به طور مختصر به عمل زیبایی لابیا می پردازیم.

لابیاپلاست - آشنایی با لابیا مینور و لابیا ماژور


آشنایی با عمل زیبایی لابیا

عمل زیبایی لابیا یا همان لابیاپلاستی یکی از پرطرفدارترین عملهای زیبایی بین خانمهاست. شما می توانید در مقاله مزایای عمل لابیاپلاستی بیشتر با فواید این عمل آشنا شوید. در این عمل پزشک با کوتاه کردن لابیا مینور باعث زیباتر شدن آلت تناسلی خانم می شوند. چنانچه شما هم از تیرگی یا افتادگی لبه های کوچک واژن خود ناراضی هستید، این عمل می تواند این عمل هم اکنون یکی از پرطرفدارترین عملهای زیبایی در جهان به شمار می آید و روز به روز به متقاضیان آن افزوده می شود.

از مهمترین فواید عمل زیبایی لابیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- جوان سازی بافت واژن (بیشتر بخوانید: جوانسازی واژن با لیزر)
۲- داشتن اندام تناسلی زیباتر
۳- افزایش اعتماد به نفس در روابط جنسی
۴- افزایش لذت در روابط جنسی
۵- جلوگیری از سایش و درد لبه‌های واژن هنگام فعالیتهای ورزشی


در حال حاضر یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین تکنیکهای کاهش سایز لابیاها، انجام لابیاپلاستی با لیزر است. چنانچه تمایل دارید در مورد عمل زیبایی واژن بیشتر بدانید با شماره تماس ۰۹۳۰۴۹۴۱۰۴۹ تماس بگیرید یا با شماره مطب: ۰۳۱۳۲۲۴۷۲۳۵ در تماس باشید.


آشنایی با پروتز واژن

لابیا ماژور قسمت اعظم بیرونی آلت تناسلی خانمها را تشکیل می دهد. این قسمت از بدن مثل بقیه اعضای بدن با بالارفتن سن دستخوش تغییراتی می شود که امروزه با توجه به پیشرفت علم پزشکی در زمینه عملهای زیبایی زنان، می توان اینگونه مشکلات را حل کرد. لابیای ماژور با افزایش سن فرد، زایمان های طبیعی، کاهش چربی بدن و تغییرات هورمونی ادچار تغییراتی از جمله پیری پوست، افتادگی پوست، شل شدگی پوست، لاغر و چروک شدن پوست می شود. تمام این موارد موجب می شوند که زیبایی لابیای ماژور و اندام تناسلی خانم کمتر شود و با تحت تاثیر قرار دادن رابطه جنسی فرد، موجب کاهش اعتماد به نفس و لذت کمتر از رابطه جنسی شود.

یکی از عمل هایی زیبایی که در حوزه جراحی زیبایی زنان انجام می شود، عمل پروتز واژن است. در این عمل پزشک با استفاده از تزریق چربی به واژن یا تزریق ژل به واژن باعث طراوت و بزرگ شدن لابیا ماژور می شود. تزریق ژل و چربی در لابیا ماژور باعث از بین رفتن افتادگی پوست و در نتیجه جوانسازی واژن می شود.

از آنجایی که عمل پروتز واژن هیچگونه عوارضی ندارد و فرد بعد از انجام عمل می تواند بدون نیاز به هیچ استراحتی به خانه برود و فعالیتهای روزانه خود را از سر بگیرد، این عمل، به یک عمل پرطرفدار بین خانمها تبدیل شده است.


آشنایی با روشن سازی واژن

یکی از عملهای زیبایی که بر روی ناحیه لابیا ماژور انجام می شود، رفع تیرگی از این قسمت از بدن توسط لیزرمونالیزاتاچ است. واژن خانمها معمولا بعد از بلوغ به دلایل مختلفی تیره می شود. مهمترین عوامل تیرگی واژن عبارتند از:

عوامل ژنتیکی
بالارفتن سن
تغییرات و اختلالات هورمونی
پوشیدن لباسهای تنگ و حاوی الیاف پلاستیکی بالا
بارداری
عفونتهای پوستی و قارچی
استفاده مکرر از ژیلت

با استفاده از دستگاه لیزر مونالیزا می توان طی سه جلسه عمل روشن سازی واژن را انجام داد. نتایج استفاده از لیزر برای روشن سازی واژن بسیار قابل قبول بوده و شما پس از جلسه اول تغییرات را حس خواهید کرد. معمولا فاصله بین جلسات، یک ماه تا دو ماه است و خوبی استفاده از لیزر برای روشن سازی واژن، ماندگاری بالای این روش است.

عمل لابیاپلاستی برا چه زنانی ممنوع است؟

لابیاپلاستی (جراحی زیبایی واژن) به عملی گفته می‌شود که در آن پزشک، لبه‌های بیرونی واژن را کوتاه کرده و با این روش، موجب زیباتر شدن ظاهری اندام تناسلی زنان می‌شود. امروزه لابیاپلاستی در میان تعداد زیادی از خانم‌ها رایج شده است. این مورد، مختص کشور ما نیست و حتی در جوامع غربی و اروپایی هم جراحی زیبایی واژن طرفداران زیادی دارد و جزو پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی زنان محسوب می‌شود. در این پست، ما قصد نداریم در مورد جزئیات لابیاپلاستی صحبت کنیم. هدف ما امروز این است که بیشتر در این مورد صحبت کنیم که آیا لابیاپلاستی مناسب شما هست یا خیر؟ به عبارتی می‌خواهیم بگوئیم چه کسانی کاندیدای عمل لابیاپلاستی هستند و چه کسانی بهتر است از انجام لابیاپلاستی خودداری کنند؟ جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


چه کسانی کاندیداهای اصلی لابیاپلاستی هستند؟

دوستان توجه کنید لابیاپلاستی در پزشکی دو هدف عمده را به دنبال دارد. اول از همه هدف زیبایی و دوم هدف درمانی. این طور هم نیست که همه تنها برای زیبایی بیشتر به متخصص زنان مراجعه کنند و متقاضی این عمل باشند. در مقاله دیگری در مورد مزایای عمل لابیاپلاستی صحبت کرده ایم. در ادامه بیشتر توضیح می دهیم که چه کسانی متقاضیان اصلی عمل زیبایی واژن هستند:

خانم‌هایی که لابیاهای آنها نامتقارن است و ظاهر زیبایی ندارد.
این دسته از افراد، معمولاً از ظاهر واژن خود ناراضی هستند. عدم تقارن لابیاها معمولاً به دلایل ژنتیکی می‌باشد و می‌تواند باعث نارضایتی زوجین از روابط جنسی شود. گاهی اوقات هم همین مورد باعث کاهش اعتماد بنفس خانم و خجالت او از بدن خودش می شود. دانستن این نکته ضروری است که لابیاپلاستی برای هر ۲ نوع لابیای ماژور و مینور قابل انجام است. بعنوان مثال لابیاپلاستی ماژور برای درمان چین و چروک و افتادگی لابیا بسیار موثر است.

بانوانی که به دلیل داشتن لابیاهای بزرگ در انجام فعالیت‌های روزانه دچار مشکل می‌شوند.
این دسته از افراد معمولاً به دلیل داشتن لابیاهای بزرگ، در هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی دچار مشکل می‌شوند. برای نمونه برخی از خانم‌ها نمی‌توانند به راحتی دوچرخه سواری کنند و یا حتی بدوند. طول بزرگ لابیاها باعث می‌شود که این افراد حتی از انجام بعضی کارهای عادی و روزمره هم باز بمانند. مشکل این عده درد، سوزش و زخم شدن قسمت بیرونی واژن به دلیل بزرگ بودن سایز لبه‌های واژن است. این افراد می‌توانند با مراجعه به متخصص زنان، عمل لابیاپلاستی انجام داده تا مشکل‌شان مرتفع شود.

خانم‌هایی که با پوشیدن شلوارهای تنگ مشکل دارند.
تعدادی از خانم‌ها به دلیل داشتن لابیاهای بزرگ قادر به پوشیدن شلوارهای تنگ نیستند. این خانم‌ها معمولاً با دو دسته مشکل عمده مواجه می‌شوند:

  • لابیاهای آنها از زیر شلوارهای تنگ و چسبان پیداست و موجب شرم و خجالت آنها می‌شود.
  • به دلیل تنگ بودن شلوار و سایز نامناسب لبه‌های مینور واژن، دچار عرق سوزی، زخم و سوزش شدید واژن می‌شوند.

دختران جوانی که می‌خواهند بدنی زیبا و دلپسند داشته باشند.
امروزه یکی از متقاضیان اصلی جراحی زیبایی واژن دختران جوانی هستند که به دلیل بلوغ، لبه های واژن آنها به صورت نامتناسبی رشد کرده است. خوشبختانه این دسته از دختران می‌توانند با خیال آسوده و بدون نگرانی از آسیب دیدن پرده بکارت خود، عمل زیبایی واژن را انجام دهند. توصیه خانم دکتر ذاکرین به این دسته از دختران این است که تا سن ۱۸ سالگی صبر کنند چرا که تا این سن، هنوز احتمال رشد و تغییر شکل لابیاها امکان پذیر است. پس از بلوغ کامل جنسی، می‌توانند هر وقت که بخواهند با خیال راحت، جهت عمل زیبایی واژن اقدام کنند. اگر می خواهید بدانید این کار به چه نحوی انجام می شود خواندن مقاله آیا دختران می توانند لابیاپلاستی انجام دهند را به شما توصیه می کنیم.


خانم‌هایی که لابیاهای سیاه رنگی دارند و از آنها ناراضی‌اند.
در بعضی از خانم‌ها پس از بلوغ، رنگ لابیاها سیاه شده و این تیره بودن بیش از حد، باعث می‌شود ظاهر قسمت آلت تناسلی‌شان زشت به نظر برسد. به این دسته از خانم‌ها توصیه می‌شود به جای استفاده از روش‌های روشن سازی و سفید کردن واژن با لیزر از عمل زیبایی واژن استفاده کنند. درصد رضایت این بانوان از جراحی زیبایی واژن بالا بوده و همین امر موجب تمایل آنها به استفاده از لابیاپلاستی می‌شود. برای این دسته از خانمها بهتر است لابیاپلاستی با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ انجام شود تا همزمان هم عمل لابیاپلاستی بهتر انجام شود و هم روشن سازی واژن با استفاده از لیزر صورت بگیرد.

خانم‌هایی که به دلیل بلند بودن لبه‌های واژن، ادرارشان چند مسیری می‌شود.
تعداد کمی از کاندیداهای عمل لابیاپلاستی، این دسته از خانم‌ها هستند.

خانم‌هایی که به دلیل زایمان‌های طبیعی، دچار بد فرم شدن و نامتناسب شدن لبه‌های واژن شده‌اند.
یکی از علت‌های اصلی نامتناسب بودن لابیاها، زایمان‌های طبیعی می‌باشد. معمولاً مادرانی که بیش از دوبار زایمان طبیعی را تجربه کرده‌اند، به دلیل گشاد شدن واژن و نامتناسب شدن لابیاها دچار سرخوردگی در روابط جنسی خود می‌شوند. خانم دکتر ذاکرین می‌تواند با استفاده از جدیدترین متدهای زیبایی روز دنیا، مشکل این دسته از بانوان را حل نماید. برای رفع گشادی واژن، می‌توان از روشهای واژینوپلاستی و تنگ کردن واژن با نخ استفاده کرد. همچنین همزمان با عمل تنگ کردن واژن، با استفاده از لابیاپلاستی می‌توان ظاهری زیبا و فوق‌العاده به قسمت بیرونی واژن داد.

خانم‌های بالاتر از چهل سال
در پاسخ به این سوال که علت تغییر شکل لبه های واژن چیست باید بدانید که با افزایش سن، فرم ظاهری لابیاها به مرور تغییر می‌کند. تغییر فرم ظاهری لبه‌های مینور، یک امر طبیعی است؛ با این حال بعضی از خانم‌ها ترجیح می‌دهند همچنان زیبایی ظاهری خود را در این قسمت از بدن خود داشته باشند. عمل لابیاپلاستی و جوانسازی واژن، موجب افزایش حس اعتماد به نفس و بهبود روابط زناشویی در سنین بالا می‌شود. در حقیقت یکی از علتهای اصلی کاهش میل جنسی زوجین در سنین حدود چهل سالگی همین مشکلات ظاهری است که خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی می‌توان این گونه مشکلات را برطرف نمود.


به چه کسانی پیشنهاد می‌شود از انجام لابیاپلاستی خودداری کنند؟

از آن جایی که لابیاپلاستی هم مثل هر عمل دیگری شرایط خاص خود را دارد. لذا خانم دکتر ذاکرین به افراد زیر توصیه می‌کنند از انجام عمل لابیاپلاستی خودداری کنند:

خانم‌هایی که در رابطه با همسر خود دچار مشکلات عاطفی هستند.
خانم‌ها لطفاً توجه کنید که لابیاپلاستی هم مثل هر عمل زیبایی دیگری در جذابتر شدن شما کمک می‌کند، اما به هیچ وجه نمی‌تواند پر کننده خلأهای عطفی در روابط شما با همسرتان باشد. چنانچه شما در روابط احساسی خود با شوهرتان دچار مشکل هستید، بهتر است به روانشناس و یا مشاور خانواده مراجعه کنید. جذابیت جنسی شما به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزینی برای پر کردن شکافهای احساسی باشد. توصیه جدی خانم دکتر ذاکرین به این دسته از افراد این است که از هزینه کردن برای عمل لابیاپلاستی و هر عمل زیبایی دیگری خودداری کنند.


خانم‌های باردار
دوران بارداری زمان مناسبی جهت انجام لابیاپلاستی نیست. بهتر است خانم‌های باردار، انجام این عمل را به بعد از زایمان خود موکول کنند دو ماه پس از زایمان، زمان مناسبی برای انجام جراحی زیبایی واژن خواهد بود.
توجه کنید که زایمان طبیعی پس از لابیاپلاستی منعی ندارد و برخلاف جراحی‌های تنگ کردن واژن (که بعد از زایمان طبیعی احتمال برگشت آنها وجود دارد) با انجام زایمان طبیعی، لابیاها دچار بدفرمی مجدد نمی‌شوند.


خانم‌های دچار زگیل یا تبخال تناسلی
به این دسته از افراد شدیداً توصیه می‌شود از انجام هر گونه عمل زیبایی بر روی آلت تناسلی خود خودداری کنند. این گونه دستکاری‌ها روی آلت تناسلی می‌تواند موجب زیاد شدن زگیل یا تبخال در این ناحیه از بدن شود).

دختران کم‌تر از ۱۸ سال
همان‌طور که قبل‌تر هم گفته شد، مرحله بلوغ جنسی و رشد لابیاها تا سن ۱۸ سالگی ادامه دارد. به همین دلیل به دختران زیر ۱۸ سال توصیه می‌شود عمل زیبایی واژن را به بعد از سن ۱۸ سالگی موکول کنند.

زنان بالای ۵۵ سال
در سنین بالا، قدرت بدن در بازسازی زخم‌ها و جوش خوردن جراحات، پایین تر است. با توجه به این موضوع و به منظور پیشگیری از عفونت‌های بعدی، به این دسته از خانم‌ها توصیه می‌شود از انجام عمل‌های زیبایی خودداری کنند.


خانم‌هایی که دارای عفونت و زخم‌های درون واژنی هستند
این دسته از خانم‌ها بهتر است ابتدا به رفع زخم و بیماریهای داخلی خود اقدام کنند. اولویت عمل‌هایی زیبایی واژن به مراتب کمتر از بیماری‌های عفونی است. لذا توصیه اکید خانم دکتر ذاکرین این است که عمل‌های زیبایی واژن (واژینوپلاستی، پرینورافی، لابیاپلاستی، روشن‌سازی واژن و تنگ کردن واژن با نخ) را به بعد از درمان بیماری خود موکول کنند.


کلام اخر

این که شما عمل زیبایی واژن را انتخاب کنید یا خیر، یک انتخاب کاملاً شخصی است و به شخص شما، همسرتان و دیدگاههای شما بستگی دارد. لابیاپلاستی عملی سبک و سرپایی محسوب می‌شود که هیچ عوارضی دارد. در عوض فوایدی دارد که در صورتیکه برای شما حائز اهمیت باشند می‌توانید این عمل را انجام دهید. در صورتیکه علاقه دارید لابیاپلاستی انجام دهید و در مورد هزینه آن اطلاعات کافی ندارید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله هزینه لابیاپلاستی را مشاهده کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − شش =