واژینوپلاستی

واژینوپلاستی (به انگلیسی: Vaginoplasty) نوعی جراحی زیبایی و روشی جهت زیباسازی کانال مهبلی، غشاء مخاطی و ساختار ولوواژینال که بر اثر عواملی مانند بیماری مادرزادی یا عدم وجود این ساختار، انجام می‌گیرد. به این ترتیب، واژه واژینوپلاستی به‌طورکلی به هر گونه عمل زیبایی و ترمیمی در اعمال جراحی برروی واژن اشاره دارد، درحالی‌که نئوواژینوپلاستی به‌طور ویژه به اعمال ترمیمی پیچیده در ساختار ولوواژینال می‌پردازد.
گاهی اوقات به دوباره جوان‌سازی واژن، جراحی زیبایی واژن و یا زیباسازی، و بنابه اهداف مختلف مانند تغییرشکل و استحکام بافت، جهت جوان‌سازی به‌کار می‌رود.
در شرایط عادی از واژینوپلاستی، برای چروک‌برداری فَرْج و مهبلی که دچار شلی و افتادگی بر اثر افزایش سن و یا زایمان طبیعی شده‌است و به‌منظور سفت‌کردن عضلات این ناحیه به‌کار گرفته می‌شود.
جوان‌سازی دوباره واژن به‌طور معمول از دو روش ترکیبیِ واژینوپلاستی و لابیاپلاستی بهره می‌گیرد. لابیاپلاستى روشی جهت کاهش حجم لوب‌های فَرْج و افزایش زیبایی ظاهری در این عمل جراحی بوده که انجام آن سبب کاهش حجم و یا تغییرشکل لوب‌های کوچک فرج می‌شود.
برخی اعمال جراحی به‌دلیل مشکلات مزمن و سوزش لوب‌های فرج به‌دلیل پوشیدن لباس‌های تنگ، سکس و سایر فعالیت‌های فیزیکی انجام می‌گیرند. این عمل با برداشتن بافت‌های اضافی و نرم واژن و سفت‌کردن عضلات بافت نرم انجام می‌گیرد. نتایج پس از عمل واژینوپلاستی متغیر است؛ پس از چهل روز از جراحى و سه روز بعد از واژینوپلاستی لیزری امکان آمیزش جنسی وجود دارد.


واژینوپلاستی - واژینوپلاستی


عوارض

برخی از فاکتورهای خطرساز این عمل جراحی زیبایی:


جراحی واژینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

واژینوپلاستی نوعی عمل جراحی است که به منظور سفت کردن عضلات کف لگن خانم انجام می شود. هدف از انجام این جراحی، افزایش  قدرت و کنترل بهتر در این عضلات است که می تواند موجب رضایت بیشتر برای زن و همسرش در هنگام مقاربت شود. این روش در ابتدا برای رفع ناهنجاری های ژنتیکی واژن یا ترمیم حرکات کششی و پارگی واژن انجام میشد که اغلب نتیجه زایمان بود. اما امروزه ، بسیاری از خانم ها نیز به دلایل افزایش زیبایی تصمیم به این جراحی دارند.

واژینوپلاستی، که نوعی روش جوانسازی واژن نیز می باشد، بسته به این که انجام این روش از نظر پزشکی ضروری است یا هدف ایجاد زیبایی است، می تواند با تنظیماتی جزئی انجام شود. یکی از تغییرات پرینوپلاستی نامیده می شود. در پرینوپلاستی، پارگی های پوستی کوچک بین واژن و مقعد (پرینه) به همراه بافت واژن تغییر می یابد و وضعیت مطلوبی را در واژن ایجاد می کند.


واژینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

انجام جراحی واژینوپلاستی حدود یک تا دو ساعت زمان می برد. این عمل جراحی معمولاً شامل نزدیک کردن عضلات کف لگن به یکدیگر، از بین بردن هرگونه سست اضافی پوست و زخم یا ترکیبی از این دو است. نتیجه نهایی واژن محکم تر شدن و ترمیم واژن است که در حالت ایده آل موجب ایجاد اصطکاک و لذت بیشتری در هنگام رابطه جنسی می شود.

خانم هایی که تحت عمل واژینوپلاستی قرار می گیرند، به طور معمول تحت بیهوشی یا آرام بخش قرار می گیرند. اکثر پزشکان زنان برای اطمینان از حداکثر راحتی خود اجازه نمی دهند که بیمار بهوش بماند. برش ها را می توان با استفاده از روش سنتی یا با استفاده از لیزر انجام داد. که از بین آنها برش های ایجاد شده توسط لیزر گاهی اوقات روند بهبودی بسیار سریع تر اتفاق می افتد، اما نتیجه نهایی به طور کلی بین دو روش یکسان است. یک جراح بسته به نیازهای خاص بیمار تصمیم خواهد گرفت که از کدام روش استفاده کند.


عمل همزمان واژینوپلاستی با لابیاپلاستی

واژینوپلاستی، می تواند به راحتی با سایر روش های جراحی زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی یا تقویت G-Spot ترکیب شود .

Labiaplasty (لابیاپلاستی): جراحی است که طی آن لب های واژن تغییر شکل می یابد.

تقویت G-spot  : محدوده اسفنجی شکلی که از زیر پیشابراه واژن خانم ها آغاز شده و تا داخل واژن خانم ها ادامه می یابد. با انجام روش تقویت نقطه جی حساسیت این نقطه افزایش می یابد.

بسیاری از خانم ها تمایل دارند تا همزمان با جراحی واژینوپلاستی، عمل لابیاپلاستی یا تقویت نقطه جی را انجام داده تا مجبور نباشند دو دوبار برای جراحی به اتاق عمل بروند.


بهبودی از واژینوپلاستی

 • بهبودی از واژینوپلاستی بسیار سریع می باشد، اما نیاز به رعایت برخی نکات لازم پس از جراحی می باشد:
 • پس از انجام عمل واژینوپلاستی، بیماران چند ساعت را در اتاق ریکاوری سپری می کنند و پس از آن می توانند به منزل بروند، مشروط بر اینکه مشکلی نداشته باشند.
 • درد بعد از عمل ممکن است کمی موجب ناراحتی فرد شود، اما با مصرف داروهای ضد درد توسط پزشک قابل کنترل می باشد. این درد بعد از چند روز فروکش خواهد کرد.
 • کبودی و تورم محل برش معمولی است و یک تا دو هفته ادامه دارد.
 • بعد از عمل برقراری رابطه جنسی عمل حداقل برای چهار تا شش هفته ممنوع است.
 • در طی یک هفته از عمل جراحی، به بیماران اجازه داده می شود تا به انجام امور روزانه خود بپردازند اما باید توجه داشت بهبودی کامل بعد از حدود سه ماه پیش بینی می شود بنابراین تا این مدت باید از انجام فعالیت های سنگین خودداری کرد.
 • پزشکان توصیه کنند که بیماران برای تقویت عضلات تازه تشکیل شده و جلوگیری از بروز عوارض در آینده، تمرین واژینال را به شکل تمرینات کگل انجام شود.

جراحی واژینوپلاستی توسط متخصص زنان و زایمان - واژینوپلاستی


عوارض جراحی واژینال

 • خطرات مرتبط با عمل واژینوپلاستی مشابه بسیاری از جراحی های دیگر است و شامل عفونت، خونریزی، زخم شدید و لخته شدن خون است. با این وجود، این خطرات تا زمانی که بیمار از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشد، معمولاً نادر است.
 • خطرات دیگر شامل آسیب به عصب واژن می باشد که احتمال بروز این عارضه با انتخاب یک جراح با تجربه بسیار کم است
 • برخی از اسکارهای کوچک ایجاد شده بعد از عمل طبیعی هستند و به مرور زمان محو می شوند. بهتر است در صورت تصمیم بیمار به انجام واژینوپلاستی، جراح تمام موارد لازم در خصوص جراحی واژینوپلاستی به وی بگوید.
 • شایع ترین و احتمالاً مهمترین خطر در تصمیم گیری برای واژینوپلاستی، عدم نارضایتی بیمار از نتیجه جراحی می باشد. گاهی اوقات پس از عمل جراحی، واژن به گونه ای که بیمار انتظار دارد تغییر نمی کند و نمی تواند یک رابطه لذت بخش با یک همسر خود داشته باشد. در این موارد ممکن است برای رسیدن به هدف اصلی، به درمان های اضافی یا اقدامات جراحی نیاز باشد .
 • بهترین راه برای جلوگیری از نارضایتی بعد از جراحی واژینوپلاستی گرفتن یک تصمیم دقیق و مشخص کردن هدف مشخص از جراحی می باشد. همچنین باید قبل از جراحی در انتخاب یک جراح زیبایی زنان با تجره و ماهر دقت های لازم را بکار گرفت تا بهترین تجربه را در این جراحی کسب نمایید. بسیار مهم است که بیماران نسبت به انتظارات خود با جراح خود کاملاً صادق باشند و سؤالات خود را به صورت دقیق و شفاف از پزشک بپرسند.

کلام پایانی

در حالی که بسیاری از خانم ها ادعا می کنند که واژینوپلاستی در زندگی جنسی آنها مؤثر بوده است، در واقع هیچ تضمینی وجود ندارد که این روند تجربه جنسی فرد را به طور قابل توجهی بهبود بخشد. تحقیقات بیشتری برای ارزیابی موفقیت واژینوپلاستی در افزایش رضایت جنسی زنان و شرکای آنها انجام شده است. توصیه می شود قبل از هر گونه اقدامی در خصوص انجام جراحی واژینوپلاستی یا هر جراحی زیبایی دیگری در موارد نکات مثبت و منفی این روش با یک جراح زیبایی زنان خوب و متبحر مشاوره صورت گیرد.


اختلالات مادرزادی,بریدن آلت تناسلی زنان,بیماری‌های غدد داخلی,بیناجنس و پزشکی,تراجنسیتی و پزشکی,ترازن‌ها,تغییر جنسیت,تغییرات آلت جنسی زنانه,جراحی انکولوژی,جراحی پلاستیک,جراحی زنان,رویه‌های جراحی بریدن,تنگ کردن واژن,عشق بازی,سکس تراپی, سکس درمانی, جراحی واژن, زیبایی واژن, جراحی زیبایی واژن
اگر شما هم قصد انجام عمل زیبایی واژن در اصفهان را دارید ما به شما دکتر اتوسا شایگانفر را پیشنهاد می کنیم. دکتر شایگان فر با سالها تجربه در زمینه عمل های زیبایی واژن بعنوان یکی از بهترین جراحان زیبایی زنان در اصفهان به شمار می آیند. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۳۰۴۹۴۱۰۴۹ تماس بگیرید یا با شماره مطب: ۰۳۱۳۲۲۴۷۲۳۵ در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − نه =