میومکتومی

میومکتومی که گاهی به آن فیبرکتومی نیز گفته می‌شود، نام نوعی عمل جراحی زنان می‌باشد که در آن لیومیوم‌های بافت رحم که با نام فیبروئید شناخته می‌شوند، برداشته می‌شود. در واقع به برداشتن یک توده غیر سرطانی از جنس بافت عضلانی که رشد غیرطبیعی پیدا کرده‌است، اطلاق می‌شود. در این جراحی، هدف بازسازی بافت رحم و برطرف نمودن علائم می‌باشد نه حذف کل بافت رحم که در هیسترکتومی اتفاق می‌افتد.


اندیکاسیون‌ها

فردی که دارای فیبروئید می‌باشد الزاماً احتیاجی به جراحی ندارد مگر در مواردی که دارای یکی از شرایط زیر باشد:

  • درد یا فشار
  • خونریزی‌های غیرطبیعی
  • تداخل در تولید مثل
  • رشد سریع و اندازه بزرگ

بیماران دارای فیبروئید گزینه‌های زیادی برای انتخاب روش درمانی خود دارند از جمله: درمان پزشکی مثل آگونیست‌های هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH)، هیسترکتومی، آمبولیزاسیون سرخرگ رحمی، فرسایش به وسیله امواج مافوق‌صوت (اولتراسوند) و… با این وجود روش جراحی برداشتن فیبروم یک انتخاب مهم برای آن دسته از زنانی است که می‌خواهند یا نیاز به حفظ رحم برای تولید مثل دارند، می‌باشد.


اقدامات قبل از عمل

جراحان اغلب شش ماه قبل از جراحی بیمار را مورد هورمون درمانی قرار می‌دهند. در این دوره درمانی برای بیمار داروی لوپرولاید(Lupron) تجویز می‌شود. این دارو سبب کوچک‌تر شدن فیبروئیدها شده و جراحی را ساده‌تر می‌نماید. علاوه بر این این دارو باعث توقف قاعدگی می‌شود.


وضعیت قرارگیری بیمار در حین عمل

  • پوزیشن خوابیده به پشت (سوپاین) : حالت بر پشت خوابیدن را اصطلاحاً طاق‌باز می‌گویند.
  • وضعیت ترندلنبرگ :

دروضعیت ترندلنبرگ مانند پوزیشن خوابیده به پشت، بدن به‌طور کامل صاف می‌باشد. با قرار گرفتن بدن در زاویه ۱۵ تا ۳۰ درجه، پاها از سطح پیشانی بالاتر قرار خواهند گرفت . این سراشیبی منجر به تمایل محتویات شکمی به سمت پایین شده و سبب می‌گردد تا جراح بر این ناحیه دید بهتری داشته باشد.

  • جهت جلوگیری از سقوط بیمار، از پیش، شانه‌گیرهایی را نصب می‌کنند ولی باید توجه نمود که این شانه گیرها بر قسمت انتهایی گردن فشار وارد نیاورند زیرا این فشار می‌تواند بر اعصاب شبکه بازویی تأثیر گذاشته و فلج موقتی را به همراه داشته باشد.
  • در این وضعیت معمولاً دست‌ها در کنار بیمار قرار می‌گیرند.

میوم - میومکتومی


انواع میوکتومی

روش جراحی مورد استفاده به نوع، تعداد، محل و اندازه فیبروم‌ها و همچنین شرایط بیمار تفاوت پیدا می‌کند. انواه میومکتومی شامل موارد زیر است:

  • میومکتومی شکمی (Abdominal myomectomy):

در این روش از طریق یک برش بزرگ در دیواره شکم به رحم دسترسی می‌یابند، این برش معمولاً به صورت افقی و در خط بیکینی (bikini) ایجاد می‌شود. در برخی موارد به ایجاد برش عمودی در دیواره شکم نیاز پیدا می‌شود. لیومیوم‌ها به وسیلهٔ لیزر بر داده شده و دیواره رحم و شکم بخیه زده می‌شوند. یکی از معایب این روش جراحی بهبودی دیرهنگام بیمار و طولانی بودن دوره نقاهت می‌باشد.

در این روش لیومیوم‌های موجود به روش لاپاراسکوپیک برداشته می‌شود. بدین صورت که با ایجاد چند برش کوچک در دیواره شکم به وسیله ابزارهای خاص به رحم دسترسی پیدا کرده و لیومیوم‌های موجود حذف شده و در نهایت نواحی برش داده شده بخیه زده می‌شوند. در این روش دوره بهبودی بیمار نسبتاً کوتاه است.

در این روش لیومیوم‌های موجود از طریق اتساع دیواره گردن رحم برداشته می‌شوند. در نتیجه نیاز به هیچ برش جراحی روی شکم نمی‌باشد. این عمل جراحی از طریق رسکتوسکوپ (resectoscope)که یک هیستروسکوپ (hysteroscope)(وسیله مشاهده رحم) می‌باشد به انجام می‌رسد.


خطرات و عوارض احتمالی

گاهی در حین عمل به علت خونریزی شدید نیاز به هیسترکتومی (برداشتن کل رحم) پیدا می‌شود.


میومکتوم - میومکتومی


” میومکتومی “

میومکتومی شامل جراحی خارج کردن فیبروم های موجود در رحم ( بدون نیاز به خارج کردن خود رحم)است. این عمل با توجه به موقعیت و اندازه‌ فیبروم ‌ها در بیماران متفاوت است. گاهی اوقات برداشتن همه‌ فیبروم ‌ها امکان‌پذیر نیست و ممکن است بعد از انجام عمل، فیبروم‌های جدیدی ظاهر شوند.

جراحی میومکتومی در زنانی که می‌خواهند باروری‌شان را حفظ کنند، تنها عمل جراحی مورد قبول برای درمان فیبروم است. در صورت انجام عمل میومکتومی، با توجه به گزارش شرح عمل بیمار، در صورتی که فیبروم سطحی بوده باشد، امکان زایمان طبیعی وجود دارد در غیر این ‌صورت در حاملگی بعدی باید سزارین شود.

همچنین برخی از فیبروم‌ها را می‌توان با روش لاپاراسکوپی خارج کرد. لاپاراسکوپی، عملی است که با کم تهاجمی‌ترین تکنیک‌ها و استفاده از ابزار تلسکوپی، برای دیدن داخل شکم و رحم انجام می‌گیرد و می توان با این روش، فیبرم را خارج کرد.


One Reply to “میومکتومی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =