لاپاراسکوپی

درباره لاپاراسکوپی رحم و تخمدان چه میدانید؟

عمل لاپاراسکوپی چیست

یکی از روش های جراحی جدید در پزشکی، عمل لاپاراسکوپی است که تقریبا ۲۰ الی ۳۰ سال است که رایج شده است. در این عمل دیگر احتیاج به برش و باز کردن شکم نیست و با یک برش کوچک در شکم و فرستادن دستگاه لاپاراسکوپی به داخل شکم نواحی داخلی شکم و لگن بررسی می شود. لاپاراسکوپی با دو هدف تشخیص و درمان مورد استفاده قرار می گیرد. لاپاراسکوپی در تشخیص مشکلات مربوط به نواحی داخلی شکم استفاده می شود و بعلاوه می توان علاوه بر مشاهده مشکلات، جراحی های مربوط به درمان را نیز در این روش انجام داد. 


 لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یا درون بینی به انگلیسی: (Laparoscopy) نوعی تکنیک برای درون‌بینی شکم (حفره صفاق) و لگن است. اغلب لاپاراسکوپی اقدامی تشخیصی است ولی گاه می‌تواند درمانی نیز باشد مانند آپاندکتومی به روش لاپاراسکوپی یا کوله‌سیستکتومی لاپاراسکوپیک. این تکنیک‌ها در سالهای اخیر به دلیل کاهش زمان بستری بیمار در بیمارستان، کاهش درد و کوچکی برش و جوشگاه عمل مورد استقبال قرار گرفته‌اند. در این روش پزشک داخل شکم را به کمک یک لوله دوربین دار (بدون بازکردن شکم) مشاهده می‌کند. این لوله از طریق ایجاد سه الی پنج سوراخ بسیار کوچک با اندازه های نیم الی یک سانتی متری در ناحیه شکمی و ناف تحت بیهوشی عمومی وارد می‌شود.با روش لاپاراسکوپی می‌توا سایر علل درد قاعدگی مثل آندومتریوز یا چسبندگی‌های لگنی یا فیبروم‌ها یا کیست تخمدان و حتی حاملگی خارج رحمی را تشخیص داده و در بعضی موارد درمان کرد.


روش کار

با ایجاد یک یا دو برش محدود (با قطر حدود یک سانتی‌متر) در سطح پوست شکم لوله دستگاه درون‌بین را که در راس آن دوربین قرار دارد وارد شکم می‌کنیم. محل عمل با نور سرد (مانند هالوژنه) روشن می‌شود.

عوارض و علائم شایع لاپاراسکوپی

از شایع‌ترین خطرات مرتبط با لاپاراسکوپی می‌توان به خونریزی، عفونت و آسیب به اندام‌های شکمی اشاره کرد. خطر عفونت در این روش نسبت به جراحی‌های باز بسیار کمتر است اما باید در مورد علائم عفونت پس از عمل؛ بسیار مراقب بود. در صورت بروز علائم زیر، بیمار باید سریعاً پزشک خود را مطلع سازد:  تب یا لرز تنگی نفس سرفه مداوم تهوع یا استفراغ مداوم احساس خالی شدن سر عدم توانایی در ادرار کردن درد شکمی که با گذشت زمان شدت می‌یابد قرمزی، تورم، خونریزی یا ترشح در محل برش

به‌طورکلی در طی لاپاراسکوپی آسیب اندکی به اندام‌های بیمار وارد می‌شود. در صورت سوراخ شدن اندام ممکن است خون و مایعات دیگر به درون بدن نشت یابند. در این حالت به عمل جراحی دیگری برای رفع آن‌ها نیاز است؛ بنابراین تجربه و دانش پزشک در انجام لاپاراسکوپی اهمیت زیادی دارد.

نوعی عمل جراحی است که در آن به جای یک برش بزرگ، چند برش بسیار کوچک ایجاد میشود لاپاراسکوپی نامیده می شود.

در لاپاراسکوپی از وسیله ای به نام لاپاراسکوپ استفاده میشود. این وسیله یک دوربین ویدئوی کوچک و یک لامپ کوچک دارد که هنگامی که وارد بدن میشود، تصاویر را به نمایشگر ارسال میکند و پزشک میتواند داخل بدن را ببیند. بدون این دستگاه باید عمل جراحی باز انجام شود که در آن برش خیلی بزرگتری ایجاد میشود. به همین علت به عملهای جراحی که با لاپاراسکوپ انجام میشوند، کم تهاجمی گفته میشود. در ابتدا از این روش برای جراحی کیسه صفرا و جراحی های زنان استفاده میشد اما در حال حاضر برای جراحی های روده، کبد و اندام های دیگر این روش بسیار متداول است.


چرا جراحی لاپاراسکوپی انجام میشود؟

اغلب از جراحی لاپاراسکوپی برای تشخیص و شناسایی و درمان منشا درد شکم یا لگن استفاده می شود. در بسیاری از موارد مشکلات شکم را با روشهای تصویربرداری مثل سونوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی میتوان تشخیص داد. لاپاروسکوپی زمانی انجام می شود که این روشها اطلاعات کافی برای تشخیص دقیق در اختیار پزشک قرار نمی دهند. از لاپاراسکوپی برای نمونه برداری از بافت نیز استفاده میشود.

همچنین پزشک ممکن است برای معاینه و بررسی اندام های زیر لاپاراسکوپی انجام دهد:

 • آپاندیس
 • کیسه صفرا
 • کبد
 • لوزالمعده
 • روده کوچک و روده بزرگ
 • طحال
 • معده
 • لگن یا اندام های تولید مثل

با مشاهده این بخشهای داخل بدن با لاپارسوکوپ، پزشک ممکن است موارد زیر را تشخیص بدهد:

 • تومور یا توده ای در داخل بدن
 • وجود مایعات در حفره شکم
 • بیماری کبد
 • کارایی یا عدم کارایی برخی درمانها
 • درجه پیشرفت سرطان

بلافاصله پس از تشخیص پزشک میتواند درمان را شروع کند.

 فواید و مزیت های عمل لاپاراسکوپی چیست؟

پیش از این که این سیستم اختراع شود، برای جراحی شکم باید برشی به طول ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر در شکم ایجاد میشد تا فضای کافی برای دیدن ناحیه تحت درمان و انجام کار بر روی آن فراهم می شد. در عمل لاپاراسکوپی چند برش کوچک ایجاد می شود که معمولا هر کدام کمتر از ۱.۵ سانتیمتر هستند. از هر سوراخ یک لوله داخل بدن می شود که حاوی دوربین، ابزارهای جراحی و لامپ هستند. سپس عمل جراحی شروع می شود.

کار با روش جراحی لاپاراسکوپی چندین مزیت در مقایسه با عمل جراحی معمولی دارد:

 • کوچکتر بودن جای زخم عمل
 • زودتر مرخص شدن بیمار از بیمارستان و بهبودی سریعتر
 • احساس درد و ناراحتی کمتر در دوران نقاهت
 • سریعتر بودن بازگشت به فعالیتهای روزمره فردی و شغلی
 • برش و جای زخم کمتر در داخل بدن

مثلا برای جراحی سرطان روده با روش معمولی باید یک هفته یا حتی بیشتر، در بیمارستان بمانید و بهبودی کلی ۴ تا ۸ هفته طول میکشد اما اگر جراحی لاپاراسکوپی داشته باشید تنها دو سه شب در بیمارستان می مانید و ظرف دو تا سه هفته بهبود پیدا میکنید. همچنین هزینه های بیمارستان به علت کوتاهتر بودن مدت بستری، کمتر میشود.


انواع پیشرفته لاپاراسکوپی

در برخی از عمل ها، جراح دوربین و ابزار جراحی را از یک سوراخ در پوست وارد میکند بنابراین جای برش و زخم کمتر خواهد بود. در این روش کار برای جراح دشوار است چرا که ابزارهای جراحی خیلی به هم نزدیک هستند.

عمل لاپاراسکوپی به کمک دست

در برخی موارد نیز ممکن است جراح تصمیم بگیرد از ابزاری استفاده کند که با دست بتواند کار خود را انجام بدهد. به این روش لاپاراسکوپی به کمک دست گفته میشود. برش ایجاد شده در پوست در این روش باید طولانی تر باشد (بزرگتر از ۱.۵ سانتیمتر) اما همچنان کوچکتر از عمل جراحی باز خواهد بود. این روش باعث شده امکان جراحی لاپاراسکوپی برای کبد و اندامهای دیگر فراهم شود.

عمل لاپاراسکوپی به کمک ربات

تکنولوژی به کمک پزشکی آمده است تا درمانهای دقیقتری انجام شود. در لاپاراسکوپی به کمک ربات، ابتدا جراح مثل همیشه پوست را سوراخ کرده و دوربین را وارد میکند اما به جای این که خود ابزار جراحی را در دست بگیرد، این کار را به بازوهای مکانیکی ربات واگذار میکند و از طریق کامپیوتر ربات را هدایت میکند.
بسیاری از جراحان معتقدند جراحی رباتی به خصوص برای افرادی که وزن زیادی دارند و برای جراحی اورولوژی و زنان موثر است. در بسیاری از جراحی های برداشتن پروستات از ربات استفاده میشود.


عوارض لاپاراسکوپی چیست؟

شایعترین عارضه مربوط به لاپاراسکوپی، خونریزی، عفونت و صدمه دیدن اندام های داخل شکم است. با این حال بروز این عوارض نادر است.
پس از عمل باید مراقب هر گونه علائم عفونت باشید.

در موارد زیر با پزشک تماس بگیرید:

 1. تب یا لرز
 2. درد شکم که به مرور بدتر میشود
 3. قرمزی، تورم، خونریزی یا ترشح از محل برش
 4. تداوم حالت تهوع یا استفراغ
 5. سرفه های پیاپی
 6. کوتاه شدن نفس ها
 7. عدم توانایی ادرار کردن
 8. سبکی سر

احتمال کمی وجود دارد که در حین لاپاروسکوپی، اندامی آسیب ببیند. خون و مایعات دیگر ممکن است در صورت سوراخ شدن عضو، نشت کند. در این موارد باید عمل جراحی دیگری برای ترمیم صدمه وارد شده، صورت بگیرد.

عوارض کم شایعتر عبارتند از:

 • عوارض ناشی از بیهوشی
 • التهاب دیواره شکم
 • تشکیل لخته خون که ممکن است به لگن، پا یا ریه برسد

در برخی شرایط جراح ممکن است خطر لاپاراسکوپی تشخیصی را بالا ببیند و تشخیص دهد صرفا برای تشخیص، این کار نباید انجام شود. این شرایط معمولا زمانی پیش می آید که فرد قبلا جراحی شکم داشته است و خطر چسبندگی بین ساختارهای شکم وجود دارد. انجام لاپاراسکوپی در صورت چسبندگی خیلی بیشتر طول میکشد و خطر صدمه دیدن اندامها را بیشتر میکند.


چگونه برای عمل لاپاراسکوپی آماده شوم؟

اگر دارویی اعم از تجویزی و بدون نسخه، مصرف میکنید به اطلاع پزشک خود برسانید. ممکن است لازم باشد دوز داروهایی که بر لاپاراسکوپی تاثیر میگذارند تغییر کند. این داروها عبارتند از:

اگر باردار هستید یا فکر میکنید ممکن است باردار باشید موضوع را به پزشک بگویید تا خطر صدمه دیدن کوک در نظر گرفته شود. پیش از لاپاراسکوپی ممکن است آزمایش خون، آزمایش ادرار، نوار قلب و عکس پرتوی ایکس از سینه از شما گرفته شود. همچنین ممکن است سونوگرافی، سی تی اسکن یا ام آر آی برایتان نسخه شود.

این آزمایشها به پزشک کمک می کنند ناهنجاری موجود را بهتر بشناسد و عمل دقیقتری داشته باشد و کارایی درمان بهبود یابد.
حداقل هشت ساعت قبل از عمل باید از خوردن و نوشیدن پرهیز کنید. معمولا لاپاراسکوپی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود بنابراین پس از این که به هوش آمدید ممکن است احساس سرگیجه یا بی حالی داشته باشید که چند ساعت طول می کشد.


لاپاراسکوپی 1 - لاپاراسکوپی
لاپاراتومی تخمدان، لاپاراتومی کیست تخمدان، لاپاراسکوپ، لاپاراسکوپی، لاپاراسکوپی تخمدان، لاپاراسکوپی رحم و تخمدان، لاپاراسکوپی کیست تخمدان، لاپاراسکوپی میومکتومی، لاپاراسکوپی هیسترکتومی، هیسترسکوپی، هیسترسکوپی و لاپاراسکوپی، هیسترکتومی با لاپاراسکوپی، واژینوپلاستی

عمل لاپاراسکوپی چگونه انجام میشود؟

پس از این که بیهوش شدید، برشی در شکم ایجاد میشود تا از طریق آن لوله باریکی به نام کانولا وارد شود. کانولا برای باد کردن شکم با گاز دی اکسید کربن استفاده میشود. این گاز به پزشک امکان میدهد داخل شکم را واضح تر ببیند. پس از باد کردن شکم جراح از طریق برش لاپاراسکوپ را وارد میکند. دوربین متصل به لاپاراسکوپ تصاویر را به نمایشگر میفرستند و پزشک همزمان میتواند آن را ببیند.
اندازه و تعداد برشها بستگی به بیماری و شرایط بیمار دارد. به طور کلی معمولا یک تا چهار برش ایجاد میشود که هر کدام یک تا دو سانتیمتر طول دارند. از طریق این برشها میتوان ابزارهای دیگر را نیز وارد کرد. مثلا جراح ممکن است لازم ببیند از ابزار جراحی دیگری برای نمونه برداری استفاده نماید. در حین نمونه برداری (بیوپسی) نمونه کوچکی از بافت بریده و برداشته میشود.
پس از پایان کار، ابزارها از بدن خارج میشوند و برشها با بخیه یا چسب جراحی بسته میشوند و زخم پانسمان میشود.

بعد از لاپاراسکوپی چقدر طول میکشد تا بهبود پیدا کنم؟

تا چند ساعت پس از عمل فشار خون و ضربان قلب بیمار نظارت میشود. زمان مرخص شدن از بیمارستان بسته به شرایط فرد، بی حسی یا بیهوشی و نوع عمل جراحی، متفاوت است. در بعضی مواقع یک یا دو شب باید بیمار در بیمارستان بماند. تاثیر بیهوشی معممولا چند ساعت باقی می ماند و در این مدت نباید رانندگی کنید . در چند روز پس از لاپاراسکوپی احساس درد در ناحیه عمل ممکن است داشته باشید. هر گونه درد یا ناراحتی باید ظرف چند روز بهبود یابد.  احتمالا میتوانید برای کاهش درد با تجویز پزشک مسکن مصرف کنید.

بهبودی بعد از لاپاراسکوپی

احساس درد شانه پس از این عمل متداول است. درد معمولا حاصل گاز دی اکسید کربن است که برای باد کردن شکم تا فضای کافی برای کار با ابزارهای پزشکی وجود داشته باشد. این گاز ممکن است دیافراگم را تحریک کند. عصب هایی در دیافراگم قرار دارند که به شانه میرسند به همین علت ممکن است درد شانه داشته باشید. همچنین ممکن است نفخ داشته باشید ظرف چند روز این ناراحتی باید برطرف شود.

معمولا ظرف یک هفته به زندگی معمول خود باز می گردید. دو هفته بعد از لاپاراسکوپی باید به دکتر خود مراجعه کنید. برای بهبودی میتوانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • به محض این که میتوانید فعالیت سبک را شروع کنید تا خطر لخته شدن خون کاهش یابد
 • خواب بیشتری داشته باشید
 • لباس های راحت و آزاد بپوشید

نتیجه عمل لاپاراسکوپی

اگر نمونه برداری انجام شده باشد باید پاتولوژیست آن را بررسی کند. مدتی طول میکشد تا گزارش پاتولوژی آماده شود.
نرمال بودن نتایج نشان میدهد خونریزی شکمی، فتق، انسداد روده و غیره وجود ندارد. نرمال نبودن نتیجه ممکن است نشان دهنده یکی از وضعیت های زیر باشد:

 • چسبندگی یا جای زخم جراحی
 • فتق
 • آپاندیسیت (التهاب روده)
 • فیبروئید (زایده غیر طبیعی در رحم)
 • کیست یا تومور
 • سرطان
 • کله سیستیت (التهاب کیسه صفرا)
 • اندومتریوز (اختلالی که در آن بافتهایی که آستر رحم هستند به سمت بیرون از رحم رشد میکنند)
 • جراحت یا صدمه دیدن یکی از اندامها
 • بیماری التهاب لگن (عفونت اندامهای تولید مثل)

عمل لاپاراسکوپی رحم و تخمدان ها

از لاپاراسکوپی برای تشخیص و درمان بیماریها و مسائل مربوط به زنان نیز استفاده می شود. از موارد استفاده آن بررسی و درمان مشکلات مربوطه به رحم و تخمدان ها می باشد. در زیر ناف برش کوچکی ایجاد می شود و لاپاراسکوپ وارد نواحی شکم و لگن می شود و رحم و تخمدان ها به طور کامل بررسی و درمان می شوند.


عمل لاپاراسکوپی و درمان مشکلات رحم و تخمدان ها

لاپاراسکوپی جهت درمان کیست ها و تومورهای تخمدان ها.
لاپاراسکوپی جهت برداشتن تخمدان ها (اوفورکتومی).
لاپاراسکوپی جهت درمان بارداری های خارج از رحم.
لاپاراسکوپی جهت رفع چسبندگی لوله ها، رحم و تخمدان ها.
لاپاراسکوپی جهت درمان فیبروم های رحم از طریق برداشتن آنها یا مسدود کردن جریان خون متصل به آنها.
لاپاراسکوپی جهت درمان افتادگی رحم.
لاپاراسکوپی جهت برداشتن رحم (هیسترکتومی).
لاپاراسکوپی جهت بستن لوله های فالوپ در افرادی که می خواهند یک روش جلوگیری دائم و کامل داشته باشند.
لاپاراسکوپی جهت تشخیص و درمان ناباروری.
لاپاراسکوپی جهت درمان لایه آندومتریوز رحم از طریق تخریب بافت اندومتر.
لاپاراسکوپی جهت درمان سرطان مانند برداشتن بخشی از غدد لنفاوی برای درمان.


عوارض عمل لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

عفونت مثانه و آسیب های پوستی از عوارض جانبی رایج این عمل می باشند. عوارض مشکل سازی که به ندرت احتمال دارد پیش بیایند عبارتند از:

• امکان آسیب رسیدن به اعضا مجاور مانند روده ها، مثانه و کبد.
• ایجاد واکنش های آلرژیکی.
• ایجاد آسیب های عصبی.
• ایجاد لخته خون.
• خونریزی و آسیب به عروق شکم.
• ایجاد مشکلات ادراری.
• ایجاد مشکلات مربوط به بیهوشی.

مزایای عمل لاپاراسکوپی

• دوران نقاهت کوتاهتر و بهبودی سریعتری دارد. در نتیجه باعث می شود فرد سریعتر به زندگی روزمره خود بازگردد.
• داشتن میزان درد کمتر نسبت به عمل های باز.
• موجب کاهش احتمال دچار شدن به عفونت ها.
• ترخیص سریع از بیمارستان.
• کاهش میزان هزینه های داروها و مسکن ها.
• دادن یک دید بهتر به متخصص، هنگام جراحی در نتیجه ایجاد یک جراحی بهتر و دقیق تر.
• عدم ایجاد برش های وسیع بر روی شکم. در نتیجه باعث زیبا ماندن ظاهر شکم می شود.
• باعث عدم ایجاد چسبندگی می شود.
• باعث عدم ایجاد فتق می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سیزده =